8 üniversiteye kayyum atanıyor

AKP hükümeti ‘FETÖ’ye finansman desteği sağladığı ve ilişkisi olduğu iddia edilen 8 üniversiteye kayyum atanması gündemde.

19-07-2016 07:24

15 Temmuz darbe girişiminin ardından AKP hükümeti eğitim alanında da operasyonlara başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yaklaşık bin özel okula (anaokulu, ilkokul, orta ve lise) daha kayyum atanması için çalışmalarını hızlandırırken, ‘FETÖ’ ile bağı olduğu iddia edilen 8 üniversiteye kayyum atanacak.

400 OKULA KAYYUM ATANDI

Türkiye’nin tüm illerinde Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ve Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) cemaate finansal destek sağladığı ifade edilen tüm şirketlerin hesaplarında inceleme yapıldı. İncelemelerde, en büyük finans ayağının eğitim kurumları aracılığı ile yapıldığı iddia edilirken, yürütülen soruşturmalar kapsamında bugüne kadar 7 vakıf üniversitesi ve 400’e yakın kreş, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimi veren okula mahkemeler tarafından kayyum atandı.

8 ÜNİVERSİTEYE DAHA KAYYUM ATANACAK

Habertürk’ün haberine göre Yürütülen soruşturma kapsamında FETÖ’ye finansman desteği sağladığı iddia edilen İstanbul Fatih Üniversitesi, Konya Mevlânâ Üniversitesi, Kayseri Melikşah Üniversitesi, Samsun Canik Başarı Üniversitesi, Ankara’da İpek ve Turgut Özal Üniversiteleri ile İzmir Şifa Üniversitesi, Gaziantep Zirve Üniversitesi’nin yönetimlerine kayyum atandı. Bu üniversitelerin mütevelli heyet başkanı ve rektörlerinin değiştirilmesi için YÖK’e başvuru yapılacak. YÖK de cemaat bağlantısı tespit edilen 8 üniversiteye daha kayyum atanması için harekete geçti.