Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Baytemür: Vakalar 5 binin altına düşmedi

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Muharrem Baytemür, vaka artışlarına karşı uyarılarda bulunurken, eylülde bir pik görülmesi tehlikesi olduğunun altını çizdi.

13-07-2021 08:38

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Muharrem Baytemür, Türkiye'yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin uyarılarda bulundu.

Türkiye’de vakaların bir süredir 5 bin bandında açıklandığını belirten Baytemür, “Vakalar 5 binin altına düşemedi. İki doz aşı olanların oranı da daha yeni yüzde 20’ye yükseldi. Aşılamanın çok daha hızlı ilerlemesi gerekiyor” dedi.

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre, eylül ayında vaka sayılarında bir pik beklenebileceğini söyleyen Baytemür, “Şunu biliyoruz: Ölenlerin yüzde 99’u iki aşısını olmayan kişiler. Bu dünyada da böyle. O nedenle bizim aşılamayı hızlandırmamız lazım. Bu aşılama düzeyiyle pik yapmamamız şans olur” ifadelerini kullandı.

Baytemür, bundan sonraki dönem için sokağa çıkma kısıtlamaları gibi kısıtlamalar yerine, insanların aşıya ikna edilmesi gerektiğini belirtti.