Erdoğan, 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Programı'nı açıkladı: 'Milletin sorumluluk duygusuna güveniyoruz'

Türkiye, bugün itibarıyla İstanbul Sözleşmesi’nden resmen çekildi. Aynı gün Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele programında konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çekilme kararını savundu.

01-07-2021 16:33

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bugün itibariyle resmen çekildiği İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili “Çekilmemiz, kadına yönelik şiddetle mücadeleden geriye gidiş olarak yansıtılmaya çalışılıyor" dedi. Erdoğan, bundan sonrası için ise kadına şiddetle mücadeleyi “milletin vicdanı ve sorumluluk duygusuna” havale etti.

Türkiye, bugün itibarıyla İstanbul Sözleşmesi’nden resmen çekildi. Aynı gün Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele programında konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çekilme kararını savundu.

"Son günlerde bazı çevreler 1 Temmuz itibariyle resmen çekildiğimiz İstanbul Sözleşmesi'yle ilgili kadına yönelik şiddetle ilgili bir geriye gidiş olarak yansıtmaya çalışıyor. Bizim kadına yönelik şiddetle mücadelemiz İstanbul Sözleşmesi'yle başlamadığı gibi bitecek de değildir" diyen Erdoğan, kadına şiddetle mücadelenin geleceğine ilişkin şunları söyledi:

- "Şayet ortada bir sorun yaşanıyorsa konunun bir tarafında erkek bir tarafında kadın vardır. Ailede kadın ne kadar sorumluluk sahibiyse erkek de aynı derecede mesuliyet sahibidir. Kadına şiddet meselesinde ortada bir mağdur varsa bir de fail mevcut demektir.”

- “Yeni eylem planımız 2021-2025 yılları kapsamaktadır. Eylem planımızı kamu kurumlarının, STK'ların, üniversitelerin, medya mensuplarının ve ilgili tüm paydaşlarla hazırladık. Oldukça hacimli bir kitap olarak ortaya çıkan planı 5 ana hedef, 28 strateji olarak yapılandırdık. Bu bütüncül politika dokümanını sizlere sunuyoruz.”

- “Şiddeti gerçekleşmeden durdurmayı biliyoruz. Bu doğrulta faillerin ve uygulama ihtimali olanların öfke kontrollerinin sağlanması için eğitimlere başlıyoruz. Alkol ve madde bağımlılığından kurtulması için çok ciddi faydalar elde edeceğimize inanıyorum. Denetimli serbestlik, tutukluluk, teknik takiple yürütülmesini planlıyoruz.”

- “Kadına yönelik şiddetle mücadele aynı zamanda her biri canımızdan bir parça olan annemizin, eşimizin, kızımızın hakkını, onurunu, hukukunu koruma mücadelesidir. Milletimizin vicdanına ve sorumluluk duygusuna güveniyorum.”

SOYLU KATILMADI 

Erdoğan, eylem planında İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı kapsayan açıklamalarda bulunurken, Süleyman Soylu’nun eylem planı açıklamasına katılmaması dikkat çekti. Açıklamanın sonunda Erdoğan, Emine Erdoğan ile Bakanlar Derya Yanık, Abdulhamit Gül ve Vedat Bilgin ile sahnede poz verdi.

Soylu, Saray’da yapılan ve 109. Dönem Kaymakamlık Kursu'na katılan kadın ve erkek kaymakam adaylarının olduğu programda yer almamıştı. Bu durum, Erdoğan'ın Soylu ile yan yana fotoğraf vermek istemediği düşüncesini ortaya çıkarmıştı.