HDP'ye yönelik faşist saldırı bugün de birçok yerde protesto edildi: 'Denizlerimiz tükenmeyecek, Poyrazımız esmeye devam edecek'

Dün birçok yerde saldırı protesto edilmiş ve HDP’yi hedef gösteren AKP-MHP ortaklığının bu saldırının azmettiricisi olduğu vurgulanmıştı. Saldırı bugün de birçok yerde protesto edildi.

18-06-2021 21:53

İleri Haber

HDP'nin İzmir İl Örgütü binasında Onur Gencer isimli kişinin düzenlediği ve parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesiyle sonuçlanan saldırı dünün ardından bugün de birçok yerde protesto edildi.

Polis ablukasındaki Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Binası’na silahla elini kolunu sallayarak giren Onur Gencer isimli kişi, parti çalışanı Deniz Poyraz’ı katletmişti. Dün birçok yerde saldırı protesto edilmiş ve HDP’yi hedef gösteren AKP-MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) ortaklığının bu saldırının azmettiricisi olduğu vurgulanmıştı.

Saldırı bugün de birçok yerde protesto edildi.

İSTANBUL

Kadıköy Süreyya Operası önünde Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) çağrısıyla toplanan kitle saldırıyı protesto etti. HDP’nin alana gelişi önce polis tarafından engellendi. Ardından yapılan açıklamada, HDP’ye yapılan saldırı demokrasiye, eşitliğe, özgürlüğe, kardeşliğe düşman olanların saldırısıdır” denildi.

Avcılar’da saldırı protesto edildi. Burada yapılan açıklamada, “Mücadelemiz büyüyecek, direnişimiz sürecektir. Deniz Poyraz ölümsüzdür” denildi.

HDP Kağıthane İlçe Örgütü tarafından da Nurtepe’de bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya, partilerin ve demokratik örgütler de destek verdi. Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Karanlığı aydınlığa çıkarmanın yolu cesaretten geçer ve bu günler Türkiye halklarına dair sözü olanların cesaret testinden geçtiği günlerdir. Cesaret faşizmin en büyük panzehiridir.

Bizler her türlü saldırıya rağmen demokratik siyaset ve onurlu barış mücadelemizi sürdürme konusunda ısrarımızı devam ettireceğiz.

Deniz ve binlerce yoldaşımızın mücadelesine yakışır şekilde bu ülkeye barışı ve demokrasiyi getirene kadar bir an bile olsun duraksamadan onurlu ve haklı yürüyüşümüze devam edeceğiz. Gün susma günü değil gün faşizme karşı bir arada durma, kenetlenme ve haykırma günüdür.

Mücadele, kararlılık ve özgür yaşam tutkusuyla harmanlanan Denizlerimiz tükenmeyecek, Poyrazımız esmeye devam edecek.”

ANTALYA

Saldırı, Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından Attalos Meydanı’nda protesto edildi. Eylemde “Demokrasiye, eşitliğe, özgürlüğe, kardeşliğe düşman olanlara geçit vermeyeceğiz” pankartı açıldı.

MERSİN

HDP Mersin İl Örgütü, İzmir’deki parti binalarına yapılan baskında katledilen Deniz Poyraz’ın öldürülmesini protesto etti. İl binası önünde bir araya gelen ve yakalarına Poyraz’ın fotoğrafını takan yüzlerce partili, alkış ve zılgıt eşliğinde “Faşizme karşı omuz omuza”, “Şehit namirin”, “Katillerden hesabı devrimciler soracak” “Deniz’lerin Poyraz’ı katilleri boğacak” sloganları attı.

Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen Mersin Emek ve Demokrasi Güçleri temsilcilerinden oluşan yüzü aşkın yurttaş, yürüyüşle il binasının önüne gelerek HDP’lilere destek verdi.