’İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz' mitingi öncesi TİP'li Kadınlar'dan çağrı: 'Haklarımızı, hayatımızı savunmak için ayaktayız'

’İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz' mitingi, birçok kadın örgütünün çağrısıyla yarın saat 13.00'de İstanbul Maltepe'deki Etkinlik Alanı'nda yapılacak. Miting öncesi TİP'li Kadınlar'la konuştuk...

18-06-2021 10:35

İleri Haber

Türkiye, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir gece yarısı verdiği kararla İstanbul Sözleşmesi'nden çekildi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre İstanbul Sözleşmesi, 1 Temmuz'da geçerliliğini kaybedecek.

Birçok kadın örgütü, Eşitlik İçin Kadın Platformu'nun çağrısıyla İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine karşı 19 Haziran Cumartesi (yarın) günü, saat 13.00'de İstanbul Maltepe'de bir araya gelecek.

"Haklarımızı, hayatımızı savunmak için ayaktayız!" diyen kadınlar, toplumsal cinsiyet eşitliğini hayatın her alanında hayata geçirecek ve eşitliğin tesisi için uygulanması gereken politika taleplerini bir kez daha dile getirecek.

Türkiye İşçi Partili (TİP) Kadınlar, Maltepe'deki ’İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz' mitingi öncesi İleri Haber'in sorularını yanıtladı. TİP'li Kadınlar, miting öncesi tüm kadınları Maltepe Etkinlik Alanı'na davet etti:

'İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, KADINLARIN YAŞAM HAKKININ GÜVENCESİ'

1. Erdoğan’ın tek imzasıyla Türkiye’nin çekildiği İstanbul Sözleşmesi kadınlar için ne anlam ifade ediyor?

İstanbul Sözleşmesi’nin sürecine baktığımızda Nahide Opuz davasına uzandığını görürüz aslında, biliyorsunuz Türkiye AİHM tarafından kadını koruyamadığı, ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle yargılayıp mahkum etmişti.  Şimdi bu sözleşme uluslar arası bağlayıcılığı da olan ve kadınların yaşam hakkının güvencesidir. Bağlayıcı olan 6284 sayılı kanun da keza bu şekildedir. Etkin uygulandıkları takdirde caydırıcılıkları vardır.

'AKP'NİN KADIN CİNAYETLERİNİ ÇÖZMEK GİBİ BİR DERDİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUZ'

2. 19 yıllık AKP iktidarında kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet, cinsel saldırı ve taciz vakaları her geçen gün daha da artarken, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini nasıl yorumluyorsunuz?

AKP, toplumun muhafazakarlaşmasını istemekte ve buna bağlı olarak da bir takım tarikat, cemaat, siyasi parti temsilcileri vb. ile kurdukları çıkar ilişkilerinin getirisini yapmaktadır. Bunu da kadınların, çocukların, LGBTİ+’ların vs. yaşam hakkını korumak yerine yalan beyanlarla daha çok hedef göstermektedir. AKP’nin kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz, kadın cinayetleri, nefret cinayetlerini çözmek gibi bir derdi olduğunu düşünmüyoruz. Aksine bunları daha körüklemekte ve iktidarını sürdürmek için bu alanı konsolide etmektedir. Bugün kadına yönelik şiddetin bu kadar artmasının sebebi iktidarın söylem ve yaptıklarıdır, cezasızlık politikasıdır. İstanbul Sözleşmesi’nin eşcinselliği, eşcinsel evliliği özendirdiği, aileyi yıktığı gibi yalan söylemlerle kendi tabanına oynamaktadır. Sözleşmenin hiçbir maddesinde iddia ettikleri gibi bir durum yoktur. Zaten Anayasa’nın 10.maddesi de ihlal edilmektedir. Ancak yukarıda da söylediğim gibi İstanbul Sözleşmesi bizi yaşam güvencemizdir. Haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmeyeceğiz.

'İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NDEN ÇIKIYORUZ DEMEK, 'KATİLLERİN TARAFIYIZ' DEMEKTİR'

3. Pandemi gerekçe gösterilerek kadınların sokaklarda İstanbul Sözleşmesi’nden kadın cinayetlerine kadar birçok başlıkta sesini yükseltmesinin engellenmeye çalışılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce böyle bir dönemde kadınların sokaklarda olması neden önemli?

Kadınlar hayatlarına, haklarına her alanda her koşulda sahip çıkıyor, çıkmaya da devam edecek. Bugün İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıyoruz demek biz katillerini şiddet faillerin tarafıyız demektir.

 AKP pandemiyi -ki kendileri lebaleb kongreler yapmıştır- bahane ederek bize sokakları yasaklamaya bizi engellemeye çalışsa da bunların kadın hareketi açısından bir geçerliliğinin olmadığı bir gerçek. Bugün kadın hareketinin bu kadar güçlü olması, yan yana gelebilmesi, tüm toplumsal muhalefete de örnek teşkil etmektedir. AKP iktidarı da bu güçten korkmaktadır. Yaşam hakkımıza sahip çıkmak için elbette ki sokakları da meydanları da terk etmeyeceğiz. Çünkü bizler evde, okulda, sokakta, iş yerlerimizde öldürülüyoruz, tacize uğruyoruz, tecavüze uğruyoruz. Haklarımızı kolay kazanmadık o yüzden sesimizi çıkartmamız önemli, bir arada olmamız önemli diye düşünüyoruz.

'TÜM KADINLARI MALTEPE'YE ÇAĞIRIYORUZ'

4. İstanbul Sözleşmesi’nin sona ermesine sayılı günler kala 19 Haziran Cumartesi günü Maltepe’de düzenlenecek olan ‘’İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz mitingi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Miting içerisinde birçok bileşenin, bağımsız kadınların vs. de olduğu Eşik platformu çağrısıyla gerçekleşecek.

Hayatımızı tek bir adamın ağzından çıkacak kararla belirlenmesini kabul etmedik, etmeyeceğimizi söyleyeceğiz. Alınan bu kararın bundan sonraki kadın cinayetlerinin, kadına yönelik şiddetin daha da artmasına yol açacağını ve sonuç ne olursa olsun bizlerin mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi söyleyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz diyeceğiz. Bu vesileyle de tüm kadınları 19 Haziran Cumartesi saat 13’de Maltepe Etkinlik Alanı’na çağırmış olalım.