Kanada’da seçimin kazananı Liberal Partili Trudeau oldu

Kanada seçim sonucu belli oldu. Justin Trudeau, parlamentoda çoğunluğu sağlayamasa da genel seçimlerde iktidarını korudu.

21-09-2021 10:52

Kanada Seçim Kurulunun resmi internet sitesinden yayınlanan ve resmi olmayan sonuçlara göre iktidardaki Liberal Parti, geçerli oyların yüzde 31,7'sini alarak birinci oldu.

2015’ten beri iktidarda olan Trudeau, 2019’dan beri Kanada parlamentosunun alt kanadında azınlığa sahip bir şekilde ülkeyi yönetiyor.

Trudeau, corona virüsü salgınıyla mücadele için kamu harcamalarını artırması ve aşılama oranlarının yükselmesinin oylarını artıracağını öngörerek erken seçime gitti.

Sözcü’nün haberine göre; ancak, sönük bir seçim kampanyasının ve seçimlerin salgın sırasında düzenlenmesine dair seçmenin duyduğu öfkenin hakim olduğu kafa kafaya geçen yarışta Trudeau parlamentoda çoğunluğu yakalayamadı.

ÇOĞUNLUĞA ULAŞAMADILAR

İkinci olan muhafazakar partinin lideri Erin O’Toole, sonuçlar henüz kesinleşmemiş olsa da yenilgiyi kabul etti. Muhafazakarlar seçimde Trudeau’nun partisi Liberaller’den daha fazla oy almış olsalar da parlamentoda daha az sandalye kazandılar.

Ancak hiçbir parti çoğunluğu sağlamak için gereken 170 sandalyeye ulaşamadı.