Ömer Faruk Gergerlioğlu yeniden milletvekili

Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararı vermesinin ardından tahliye edilen Ömer Faruk Gergerlioğlu TBMM Başkanlığı'na dilekçe verdi. Gergerlioğlu'nun vekilliği kararın Genel Kurul'da okunmasıyla iade edildi.

16-07-2021 17:55

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hakkında “hak ihlali” kararı verdikten sonra 6 Temmuz’da cezaevinden çıkan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, vekilliğin iade edilmesi için Meclis Başkanlığı'na dilekçe verdi.

Mezopotamya Ajansı'ndan Zemo Ağgöz'ün haberine göre dilekçesinde 24 Haziran 2018’de Kocaeli Milletvekili seçildiğini hatırlatan Gergerlioğlu, seçilme süreci ve vekilliğinin düşürülme sürecine dair bilgilere yer verdi. AYM’nin kararında “seçilme ve siyasi faaliyete bulunma hakkının ihlal” kararı verdiğini anımsatan Gergerlioğlu, “Ayrıca anılan kararın bir suretinin bilgi amaçlı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına gönderilmesine de karar verilmiştir. Bu karar uyarınca, milletvekilliğimin düşürülmesinin dayanağı olan ceza hükmünün tüm hukuki sonuçları ile birlikte ortadan kaldığı açıktır” diye belirtti.

Gergerlioğlu, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında AYM’nin verdiği kararı ve işletilen sürece de atıfta bulunarak şu ifadeleri kullandı: 

“Bu nedenle, Anayasa Mahkemesi’nin 1 Temmuz 2021 tarihli ve 2019/10634 bireysel başvuru numaralı kararının ve Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesinin 2021/229 E., 2021/232 K.  sayılı kararının ivedilikle uygulanarak TBMM'de milletvekili olarak seçme ve seçilme hakkımı kullanabilmem için 17.03.2021 tarihli TBMM Genel Kurul Toplantısı’nda alınan milletvekilliğinin düşürülmesi kararının bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına, bu karar nedeniyle oluşan tüm mali haklarımın iadesine, Meclis Genel Kurulunda ilgili kararların okunarak milletvekilliği görevime iade edilmeme karar verilmesini saygılarımla bilgilerinize sunarım.” 

MİLLETVEKİLLİĞİ BUGÜN İADE EDİLECEK

Gergerlioğlu'nun hakkında verilen AYM kararının gerekçesi geçtiğimiz hafta Resmi Gazetede yayımlandı. Yerel mahkeme de yeniden yargılama kararı alarak bunu Meclis'e de gönderdi. Kararın bugün Meclis Başkanlığı tezkeresi olarak Meclis’te okunduktan sonra Gergerlioğlu'nun Genel Kurul’a girerek yasama çalışmalarına başlaması bekleniyordu.

Gergerlioğlu da haberi Twitter hesabından şöyle duyurmuştu:

"Sonunda:) Güzel haber Vekilliğe iadem için Yargı kararı bugün okunuyor. Saat 14.30'da okunduktan sonra TBMM Genel kurula gireceğim. Halkın verdiği hakkı haksızlıkla kimse alamaz, galip gelen halkın iradesidir."

 

GERGERLİOĞLU YENİDEN MİLLETVEKİLİ

Gergerlioğlu, AYM kararına ilişkin Başkanlık Tezkeresi'nin TBMM Genel Kurulu'nda okunmasıyla birlikte yeniden milletvekili sıfatı kazandı.

TBMM'de ilk açıklamasını yapan Gergerlioğlu, ''Bugün halkın iradesinin tüm haksızlıklara karşı galip geldiği, halkın zaferinin tecelli ettiği gündür'' ifadelerini kullandı.